نقش جهان اصفهان

0 (بدون بررسی)
از 300 ت
0
(0 بررسی)
بررسی

مدت زمان

۵ ساعت

نوع تور

تور روزانه

اندازه گروه

6 نفر

زبان

___

درباره تور گردشگری

میدان نقش جهان که به صورت رسمی با عنوان میدان امام شناخته می‌شود، میدان مرکزی شهر اصفهان است و بخشی از یک مجموعه تاریخی به شمار می‌رود. درواقع، تجمع تعدادی از بناهای ارزشمند تاریخی اصفهان در این میدان، ارزش بالایی به این مجموعه بخشیده است.

این میدان باشکوه، در طول تاریخ شاهد روی کار آمدن حکومت‌های مختلفی بوده و در گذر زمان فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده است. همچنین میدان امام، جزو معدود میدان‌های مستطیلی شکل جهان محسوب می‌شود!


جهت ثبت رزرو تور در نقش جهان اصفهان اینجا کلیک کنید .


دیدنی ‌های میدان نقش جهان اصفهان

هر گردشگری که پا در این میدان می‌گذارد محو تماشای زیبایی‌های میدان نقش جهان اصفهان می‌شود. در فضای میانی میدان یک حوض بزرگ قرار دارد که فواره‌های زیبایی در آن در حال رقصیدن هستند.

دور تا دور این میدان حدود ۲۰۰ حجره ساخته شده که در حال حاضر صنایع دستی اصفهان مانند انواع ظروف مسی، میناکاری، قلم زنی و… در آن‌ها به فروش می‌رسد. البته حتی اگر از این فروشگاه‌ها نیز خرید نکنید می‌توانید تنها با قدم زدن و تماشای صنایع دستی از آن‌ها لذت ببرید.

علاوه‌بر تمام این موارد در چهار ضلع میدان نقش جهان چند اثر تاریخی بی نظیر وجود دارد که برای بازدید از هرکدام به یک الی دو ساعت وقت و یک دوربین عکاسی برای گرفتن عکس‌های بی نظیر از هنر دست هنرمندان و معماران ایرانی احتیاج دارید.

برای رسیدن به این میدان زیبا، باید به سمت شمال اصفهان حرکت کنید. چند مسیر مختلف برای رسیدن به میدان نقش جهان وجود دارد. اما اگر با ماشین شخصی یا تاکسی به قصد رفتن به این میدان را دارید به خیابان حافظ یا خیابان سپاه بروید. این خیابان‌ها را تا انتها ادامه دهید تا به میدان برسید. البته ورود خودرو به میدان ممنوع است و باید خودرو را در پارکینگ گذاشته و چند قدمی را پیاده طی کنید.

در ادامه به معرفی این مکان‌های تاریخی و دیدنی خواهیم پرداخت.

۱. عمارت عالی قاپو

عمارت یا کاخ عالی قاپو در ضلع غربی میدان قرار دارد. این عمارت بین سال‌های ۹۷۱ تا ۹۷۷ خورشیدی پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان ساخته شده است. دستور ساخت عالی قاپو را شاه عباس اول در قرن دهم هجری داد تا از آن به عنوان مکانی برای سلاطین صفوی استفاده شود.

عمارت عالی قاپو اصفهان در ابتدا دارای یک ساختمان و معماری ساده بوده اما به مرور زمان طبقاتی به آن اضافه گردید و در نهایت در زمان شاه عباس دوم ایوان ستون دار آن ساخته شد. این عمارت دارای ارتفاع ۴۸ متر در ۶ طبقه با پله‌های مارپیچ است. جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین بخش کاخ عالی قاپو مینیاتور‌ها، تزئینات چوبی سقف ایوان و گچ بری‌های هنرمند معروف صفوی رضا عباسی محسوب می‌شود.

۲. مسجد شیخ لطف الله

این مسجد طی سال‌های ۱۶۰۲ تا ۱۶۱۹ میلادی در دوران صفوی در ضلع شرقی میدان توسط استاد هنرمند محمدرضا اصفهانی ساخته شد. در این مسجد می‌توانید شاهکاری از کاشی کاری و معماری میدان نقش جهان اصفهان در قرن یازدهم را مشاهده کنید. معمار این مسجد شیخ بهایی بوده و کاشیکاری آن توسط رضا عباسی انجام شده است.

ماجرای ساخت مسجد شیخ لطف الله از این قرار است که شاه عباس دستور داد یک مسجد مخصوص خانواده پادشاه که در عمارت عالی قاپو زندگی می‌کردند بسازند. جالب است بدانید که یک تونل زیرزمینی عمارت عالی قاپو را به مسجد شیخ لطف الله متصل می‌کند. این تونل به این علت ساخته شد تا خانواده پادشاه به راحتی از عمارت به مسجد بروند.

این مسجد به دلیل خصوصی بودنش کوچکتر از مسجد امام و بدون مناره ساخته شده است، اما گنبد این مسجد مدور‌ترین و زیباترین گنبد جهان به حساب می‌آید. مسجد شیخ لطف الله به دلیل معماری زیبایی که دارد در دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۱۰۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

۳. مسجد امام

در جنوب میدان امام اصفهان مسجدی ساخته شده که با نام‌های مختلفی چون مسجد شاه، مسجد جامع، مسجد امام و مسجد سلطانی نیز شناخته می‌شود. مسجد امام یکی از باشکوه‌ترین مساجد قرن ۱۱ هجری است و کاشی کاری‌های بی نظیر این مسجد شاهکاری از هنر معماران زمان صفوی را نشان می‌دهد.

معمار این بنا استاد علی اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان آن محب علی بیک الله بوده و خوش نویسانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمدرضا امامی و محمدصالح امامی کتیبه نگاری‌های آن را انجام داده‌اند.

ماجرای ساخت مسجد امام از این قرار است که شاه عباس اول در سال ۱۰۲۰ هجری قمری به خاطر بیست و چهارمین سال فرمانروایی خود دستور می‌دهد مسجدی بزرگ و بی‌همتا بسازند.

جالب است بدانید معمار این مسجد شیخ بهایی بوده و آن را به گونه‌ای طراحی کرده که مسجد دقیقا روبه قبله ساخته شود. در طاق ورودی این مکان تاریخی مقرنسی پرنقش و نگار دیده می‌شود که هنر، زیبایی و ابتکار خالق آن قابل توصیف نیست.

۴. سردر بازار قیصریه

سر در قیصریه یک بنای زیبا و تاریخی از دوران صفویه است که در قسمت شمالی میدان و طی سال‌های ۱۰۱۱ تا ۱۰۲۹ قمری ساخته شده و ورودی اصلی بازار فعلی میدان نقش جهان است. ساخت این سردر معروف ۱۸ سال طول کشید. با مشاهده این سر در قوسی شکل یکی از ارزشمندترین نقاشی‌های مربوط به دوره صفویه را خواهید دید.

علت انتخاب نام قیصریه برای این سردر شباهت بسیار زیاد آن به یکی از بنا‌های شهر قیصریه بوده است. این بنا در گذشته سه طبقه داشته اما امروزه طبقه سوم آن که نقاره خانه بوده تخریب شده و تنها دو طبقه از آن باقی مانده است.

۵. دروازه‌های چوگان

در ضلع شمالی و جنوبی میدان ستون‌هایی سنگی و کوتاه دیده می‌شود که بازمانده‌های ورزش و بازی چوگان در زمان صفوی است. در این بازی اسب سواران باید بتوانند با دسته‌هایی چوبی که در دست دارند توپ را وارد دروازه حریف کنند و پیروز شوند.

تاریخچه و قدمت میدان نقش جهان اصفهان

این میدان در زمان حکومت شاه عباس اول و به فرمان وی در محل باغی به نام نقش جهان که گفته می شود مربوط به دوره حکومت سلاجقه در اصفهان بوده، بنا می گردد. در چهار طرف میدان، چهار عنصر معماری نفیس و ارزشمند شامل مسجد تاریخی امام در جنوب میدان، مسجد شیخ لطف الله در شرق، کاخ عالی قاپو در غرب و سر در قیصریه در شمال به دستور شاه پی ریزی و ساخته شده که هر یک در نوع خود شاهکاری بی بدیل می باشند.

این میدان در طول حیات خود کاربری های متنوعی را بر عهده داشته است که از جمله می توان به عملکرد سیاسی به لحاظ استقرار کاخ سلطنتی (مراسم تشریفاتی، رژه های نظامی، مراسم تعزیر محکومین و…) عملکرد مذهبی به لحاظ استقرار دو مسجد (اجرای مراسم و آیین های مذهبی، بر پایی نماز جماعت در مواقعی که جمعیت نماز گزار بیش از گنجایش مسجد امام بود) عملکرد تجاری به لحاظ وجود دکانها و قرار گیری در بطن بازار (استقرار چادر های دستفروشان، ازدحام مردم برای خرید و …) عملکرد تفریحی (آتش بازی، چوگان بازی، قاپون اندازی، شاطر دوانی، جشنها و اعیاد ملی، بازیگری، خیمه شب بازی، نقالی و بند بازی).

امکانات رفاهی و تفریحی میدان نقش جهان

امکانات تفریحی و گردشگردی موجود در میدان نقش جهان اصفهان جذابیت این مکان را دوچندان کرده است تا گردشگران بتوانند خاطره‌ای خوب از گردش در این میدان را به یادگار ببرند. از جمله این امکانات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. بازاری بزرگ برای خرید: بازار بزرگ اصفهان با قدمتی ۴۰۰ ساله یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین بازار‌های ایران و مناسب برای عاشقان و علاقمندان به خرید است. همچنین در این بازار انواع صنایع دستی اصفهان به فروش می‌رسد؛ بنابراین بهترین محل برای خرید سوغاتی مخصوص خانواده و دوستان است.
 2. درشکه سواری: یکی از تفریحات متنوع میدان نقش جهان اصفهان کالسکه‌هایی هستند که دور تا دور میدان می‌چرخند. به شما پیشنهاد می‌کنیم در بازدید از این مکان تاریخی حتما درشکه سواری را نیز تجربه کنید.
 3. رستوران و کافی شاپ: پس از گشت و گذار در میدان و بازدید از آثار باستانی وقت آن رسیده که در یک رستوران یا کافی شاپ کمی استراحت کنید. در این میدان تا دلتان بخواهد رستوران‌های سنتی و مدرن، کافی شاپ، بستنی فروشی و… وجود دارد که جز بهترین رستوران های اصفهان محسوب می‌شوند و بنا به میل خودتان می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید و ساعاتی را برای رفع خستگی در آنجا بگذرانید.

جهت ثبت رزرو تور در نقش جهان اصفهان اینجا کلیک کنید .


توصیه ما به شما این است که برای بازدید از این میدان و آشنا شدن با قدمت میدان نقش جهان حتما برای یک بار هم که شده به اصفهان سفر کنید. اگر قصد سفر به نصف جهان را دارید توصیه می‌کنیم مطلب معرفی اقامتگاه اصفهان را از دست ندهید.

نقش جهان اصفهان

ویژگی ها

 • بررسی ساختاری محیط منطقه
 • بازار قدرتمند و تفریحات جانبی
 • میزبانی حرفه ای در هتل ۵ ستاره
 • مسافرت با اسکانیا VIP

شامل / مستثنی است

 • مترجم ماهر
 • مسافرت اختصاصی
 • هزینه های ورودی
 • ناهار میزبانی شده
 • سرویس های افزوده
 • بیمه
 • نوشیدنی
 • بلیط

اطلاعات

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

سؤالات متداول

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد، تا با نرم افزارها شناخت بیشتری را برای طراحان رایانه ای علی الخصوص طراحان خلاقی، و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد، در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها، و شرایط سخت تایپ به پایان رسد و زمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی، و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

موقعیت تور

بررسی

0/5
دارای امتیاز نیست
(0 بررسی)
بسیار عالی
0
خیلی خوب
0
متوسط
0
خیلی ضعیف
0
بسیار بد
0
نظری برای این تور ثبت نشده - در حال نمایش 1 تا 0

نوشتن یک نظر

از: 300 ت
0 (بدون بررسی)
مجموع (ریال)
300 ت

مالک

afshin

عضویت از 1402

بررسی سایر گزینه ها